sale
درباره دکتر عارف (صفحه دوم) چاپ ارسال به دوست
۰۶:۲۵:۲۲ ۲۱ دي ۱۳۹۶

گاهی گمان نمی کنی ولی می شود؛

گاهی نمی شود که نمی شود!

 

گاهی هزار دوره دُعا بی اجابت است؛
گاهی نگفته قرعه به نام تو می‌شود!

گاهی گدای گدایی و بخت یار نیست؛
گاهی تمام شهر گدای تو می‌شود...!

نمي‌دانم چطور چرخ گردون در كشاكش دوران، بزرگمردي از تبار انسان‌هاي بزرگ را در مسير حركت خانه زيست‌شناسي قرار داده است!
نمي‌دانم چگونه باهم تا اين اندازه مهربان و دوست شديم كه انگار سال‌هاي سال باهم بزرگ شديم، هم مدرسه‌اي، هم دانشگاهي و يا حتي هم خدمتي بوديم!

واقعيت اينست كه هيچ‌كدام!
اين ذات آدم‌هاي بزرگ و ماندگار است؛ ذاتي كه با خمير مايه مهرباني آميخته شده است...
اگر باورتان نمي‌شود امتحان كنيد؛ با او در موسسه دانا فاربر دانشگاه هاروارد تماس بگيريد، ايميل بزنيد و ...

بگذاريد از اينجا آغاز كنم؛

شبي مشغول چك كردن ايميل‌هام بودم كه با ايميلي از دانشگاه هاروارد و موسسه دانا فاربر روبرو شدم!
ايميلي كه تقاضاي تماس تلفني كرده بود...!

خيلي برام جالب بود! فرستنده ايميل كه شخصي جز دكتر عارف عزيز نبود، در فكر ترجمه و چاپ كتابي بود كه تمام جايزه‌هاي مرتبط در دنيا را برده بود!
كتابي كه دنيا را عليه سرطان متحد كرده بود!!

تماس گرفتم و مفصل صحبت كرديم.
او مي‌خواست رسالتي را به سرانجام رساند و ما هم تلاش كرديم فارغ از انجام وظيفه، اين رسالت مهم را به سرانجام رسانيم.

با هم مسير زندگي اين مرد بزرگ را مرور مي‌كنيم؛ مردي كه با يك تصميم درست و اراده و خواست دروني‌اش، مي‌رود تا فرهنگي را در كشور زير و رو كند...

 

و اما "دكتر امير رضا عارف"
محقق و دانشمند برجسته دانشگاه هاروارد؛ امیررضا عارف همانند بسیاری از کودکان سرزمین دوست داشتنی‌مان، ایران، با آرزوی پوشیدن لباس سفید پزشکی و خدمت به همنوعانش، در یک خانواده کارمندی ـ ‌فرهنگی پرورش یافت.

با وجود تلاش های خودش و خانواده‌اش، صرفاً به‌دلیل مشکلات پیش‌بینی نشده شخصی، از ورود به رشته دلخواه و مورد علاقه‌اش (پزشکی) "جا ماند" و مجبور شد مسیر زندگی‌اش را از راهی دیگر ادامه دهد...

در این که چه حکمتی در این "جا ماندن" به ظاهر تلخ وجود داشت، حکایت اردوان، دانشمند زرتشتی، ایرانی است که " هِنری ون دایگ"  به زیبایی هرچه تمام تر در کتابِ "آن خردمند دیگر" بیان کرده است...  (همه شما عزيزان را به مطالعه اين کتاب بی نظیر دعوت می کنم.)

 

امير رضا
در سال 79 موفق به اخذ مدرک کارشناسي مي‌شود ولي در تصمیم‌گیری برای ادامه تحصیل در داخل کشور و یا خارج از وطن، مردد می‌ماند" مهاتما گاندی" معمار بزرگ دموکراسی در یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای جهان  (هندوستان) می‌گوید:

در زندگی ما انسان ها لحظاتی وجود دارد که باید وارد عمل شوی. حتی اگر قرار باشد که بهترین عزیزان و دوستان خود را جا بگذاری...
امیررضا هم در پاسخ به این ندای درون، راه سفر را برمی‌گزیند و به دور از پدر، مادر و تنها خواهرش و نیز در تلاش برای ادامه تحصیل و دنبال کردن آرزوی کودکی‌اش، به کشور سوئد و دانشگاه گوتنبرگ مهاجرت می‌کند.

پس از یک سال و نیم زندگی در کشور سوئد و گذراندن دروس مورد نظر، برای انجام پروژه کارشناسی ارشد به دانشگاه کاونتری انگلستان منتقل می‌شود و سرانجام در سال 1384 با درجه عالی، در رشته شیمی تجزیه دارویی
فارغ التحصیل می‌گردد.

امیر رضا یک بار دیگر برای ورود به رشته پزشکی تلاش می‌کند، اما به دلیل نداشتن پشتوانه مالی کافی مجدداً از ادامه تحصیل در رشته پزشکی باز ماند!
او این بار مسیر پیشرفت خود را با گرفتن پذیرش دوره دکترا در رشته "سنتز مواد آلی" از دانشگاه کرنفلید انگلستان ادامه می‌دهد...

کوتاه مدتی پس از آغاز دوره دکترا،  امیر رضا عارف در برابر یک لحظه بزرگ و استثنایی قرار می‌گیرد.
لحظه‌ای ناب، دلخواه و منحصربه فرد!

نادر ابراهیمی خالق رمان معروف و کم نظیر "آتش بدون دود" می‌نویسد:

"هرگز هیچ لحظه‌ایی عظیم‌تر از آن لحظه که می‌آید نیست. لحظه‌های بزرگ، می‌آیند؛ اما به گذشته نمی‌روند.
هیچ لحظه بزرگی متعلق به گورستان نیست.
لحظه‌ها به ما می‌رسند، ما را در میان می‌گیرند، اندکی نزد ما درنگ می‌کنند، اگر لیاقت بهره‌گیری شرافتمندانه از آن را داشته باشیم به دادمان می‌رسند و اگر نداشته باشیم، طبق قانون طبیعی لحظه‌های بزرگ، واپس می‌نشینند برای مدت‌ها تا کی!
آنها عقب گرد می‌کنند، شتابان و در انتظار انسانِ لایق می‌مانند... "

 به دلیل کاملاً تصادفی، امیررضا در مقابل یک پروژه بزرگ، جذاب و کم نظیر در رشته پزشکی قرار می‌گیرد و این همان لحظه تاریخی بود که او را به دنیای زیبای زیست‌شناسی و پزشکی پیوند زد.

عنوان پروژه پیشنهادی " کاربرد نانو تکنولوژی در فن‌آوری زیستی سلول‌های بنیادی" بود که به‌طور خاص ساخت داربست سلولی انتخابی برای بیماران قطع نخاعی را از طریق تمایز سلول‌های بنیادی هدف قرار داده بود.
وقتی امیر رضا عارف رسیدن به آرزوی کودکی‌اش را در انجام این پروژه می‌بیند، تمام انرژی و وقت خود را صرف انجام دقیق و کم نقص آن می‌کند و سر انجام در سال 1387 موفق به اخذ مدرک دکترای خود از دانشگاه کرنفیلد انگلستان می‌شود.

وقتی امیر رضا عارف رسیدن به آرزوی کودکی‌اش را در انجام این پروژه می‌بیند، تمام انرژی و وقت خود را صرف انجام دقیق و کم نقص آن می‌کند و سر انجام در سال 1387 موفق به اخذ مدرک دکترای خود از دانشگاه کرنفیلد انگلستان می‌شود.
در همان سال پایان‌نامه دکترای وی به‌عنوان بهترین پایان‌نامه انتخاب شده و به صورت کتاب چاپ می‌شود.
مقالات متعددی نیز از این پژوهش در مجلات معتبر علمی به چاپ می‌رسد تا اینکه در سال 2008 در کنفرانس بین المللی نانوتک در بوستون آمریکا دعوت به سخنراني می‌شود.
حضور در این کنفرانس مهم و سخنرانی در آن موجب می‌شود تا دکتر عارف در کمتر از سه ماه بعد، موفق به گرفتن پذیرش در دوره فوق دکترا از موسسه فناوری ماساچوست (MIT) شود.

دکتر عارف در دانشگاه MITبا یکی از استادان بزرگ، معروف و پر انگیزه "مهندسی زیست پزشکی" به نام
" پروفسور راجرکم" شروع به‌کار می‌کند. در همان ابتدای کار، دکتر عارف متوجه انگیزه کم نظیر استادش در زمینه تحقیقات سرطان می‌شود.
پروفسور راجر تنها دخترش را در سن 20 سالگی بر اثر بیماری سرطان از دست داده بود و انگیزه‌های فراوانی برای تحقیق و پژوهش در زمینه درمان بیماری سرطان داشت.
پروفسور راجر کم، با توجه به علاقه‌مندی دکتر عارف، وی را به‌عنوان مدیر یکی از پروژه‌های مهم و کلیدی خود منسوب می‌کند. در این پروژه هدف نهایی، ایجاد محیطی سه بعدی در آزمایشگاه بود که بتوان در آن محیط، رشد تومورهای سرطانی را توسط داروهای شناخته‌شده ضد سرطان متوقف کرد.

این پروژه بزرگ، که بخشی از آن به صورت مشترک در کشورهای سنگاپور و فرانسه انجام می‌شد،  باعث مهاجرت کوتاه مدت دوساله دکتر عارف به سنگاپور شد.
در حین انجام این پروژه بزرگ و گسترده، دکتر عارف با افراد صاحب نظر زیادی روبرو می‌شود؛ و از همه آنها در تکمیل پروژه خود بهره می‌گیرد و بالاخره موفق به ساخت این محیط سه بعدی منحصربه فرد می‌شود که می‌توانست رشد تومورهای سرطانی را توسط داروهای شناخته شده ضد سرطان متوقف کند.

اهمیت این محیط‌ها در استفاده از آن برای آزمایش چگونگی عملکرد داروهای جدید ضد سرطان بود.

پس از تکمیل این پروژه، دکتر عارف به دلیل علاقه بسیار زیاد برای رویارویی با این بیماری مخوف، تصمیم می‌گیرد تا با همراهی و کمک استاد خود، به یکی از برترین، مجهزترین و بزرگترین مراکز تحقیقاتی سرطان دنیا، یعنی موسسه  دانا ـ فاربر  در دانشکده پزشکی هاروارد ملحق شود.

 

از سال 1390 دکتر امیررضا عارف به‌عنوان محقق ارشد در دانشکده پزشکی هاروارد و دپارتمان سرطان دانا ـ فاربر مشغول به کار، تحقیق و پژوهش می‌شود.
ایشان ضمن انتقال فناوری محیط‌های سه بعدی کشت تومور از دانشگاه MIT به هاروارد، مسولیت آزمایش داروهای کلینیکی ضد سرطان، قبل از اینکه بطور وسیع در طی شیمی درمانی بیماران سرطانی (به‌ویژه سرطان‌های ریه، پستان و تخمدان) مورد استفاده قرار گیرد را نیز به‌عهده دارند. شاید کمترین تجربه کار کردن در چنین شرایطی همراه با اساتید مشهور دنیا به دکتر عارف آموخته باشد که چگونه باید در مسیر مبارزه با این بیماری مخوف در کنار مردم کشورش باشد.

دكتر اميررضا عارف، بارها و بارها سخنراني‌هاي متعدد و كارگاه‌هاي  تخصصي در كشور برگزار كرده و مي‌كنند؛ ايشان هر ساله با سفر به ايران، تجربيات خاص خود را در اختيار ايرانيان مشتاق قرار مي‌دهند. شايد مهم‌ترين اثرگذاري ايشان در كشور، ترجمه كتاب ارزشمند، بي‌نظير و منحصر بفردِ سرطان امپراتور بيماري‌ها باشد.

امپراتور بیماری‌ها: زندگی‌نامه سرطان، نوشته شده توسط سیدهارتا موکرجی، در سال ۲۰۱۰ چاپ شده است.

این کتاب زندگی‌نامه سرطان را شرح می‌دهد که از ۴۶۰۰ سال قبل از میلاد شروع شده و به آخرین پیشرفت‌ها و مهم علم امروزی از سرطان ختم می‌شود.
سیدهارتا موکرجی در زمان نگارش کتاب پزشک و متخصص سرطان در موسسه سرطان دانا فاربر و بیمارستان عمومی ماساچوست بوده و هم اکنون در دانشگاه کلمبیا تدریس و تحقیق می‌کند. این کتاب برای مخاطب عام نوشته شده ‌است.
با این وجود مقاطع تاریخی و مباحث علمی دقیق و مستند توصیف شده‌اند. این کتاب در سال ۲۰۱۱ برنده جایزه "پولیتزر" شده است.

موکرجی تاریخ سرطان را از ۴۶۰۰ سال قبل از میلاد در مصر شروع می‌کند. پزشکان مصری که با مفهوم سلول آشنا نبوده‌اند، ولی درعوض به مباحث مکانیک سیالات تسلط داشته‌اند، سرطان را ناشی از عدم تعادل مایعات بدنی می‌دانسنتد.
بر اساس این کتاب، سرطان تا ۲۰۰۰ سال در تاریخ حضوری خاموش داشت تا مورخ یونانی، هرودوت، از آتوسا، دختر کوروش و همسر داریوش، نام می‌برد که در سینه خود یک توده دردآور را حس می‌کند.
این توده توسط خدمتکار یونانی آتوسا جراحی شده و بیرون آورده می‌شود. عملی که ظاهرا حداقل به‌طور موقت موفقیت آمیز بوده‌است.

موکرجی در این کتاب تاریخچه روش‌های موجود در مواجهه با سرطان را به خوبی شرح می‌دهد. روش‌هایی که شامل جراحی و مشکلاتش مثل بی‌هوشی و عفونت، شیمی‌درمانی، پرتودرمانی و درمان‌های هدفمند می‌شوند. در این کتاب پدیده سرطان، عوامل سرطان زا، معاینه، درمان، پیشگیری، پیش‌آگهی و بسیاری مباحث مرتبط با سرطان و تاریخ سرطان به زبان ساده و در عین حال دقیق و مستند شرح داده می‌شود. این کتاب توسط نشریه تایم در سال ۲۰۱۳ جزو صد كتابِ  تاثیرگذار جهان در  ۱۰۰ سال اخیر انتخاب شده‌است. این کتاب توسط گروه مترجمین، امیررضا عارف، مهدی روحانی، هادی توکلی‌نیا، حسین فریبرزی، ساره زیدآبادی، علی امین‌منصور و نگار شاهرضا، ترجمه شده و با عنوان «سرطان، امپراتور بیماری‌ها» توسط انتشارات خانه زیست‌شناسی به چاپ رسیده است.

 


یادداشت های بازدید کنند گان

نویسنده:
متن:

لطفا کد امنیتی را وارد نمایید

بعد>
صفحه اصلی
درباره خانه زیست
سوابق و افتخارات
دبیران
دانشجویان
اطلاعیه ها
انجمن علمی دانشجویی
 
 
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت
 
 
 
بانک پارسیان
 
مجموعه حقوق این سایت متعلق به خانه زیست شناسی می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع، بلامانع است.
طراح: تارنمای پارسیان